Sprawdzone sposoby na efektywny wypoczynek

  • by
odpoczynek

Jesteśmy ciągle zabiegani, robimy milion rzeczy naraz i staramy się zawsze dopiąć wszystko na ostatni guzik. Ważne terminy, praca, dzieci, obowiązki domowe- tego wszystkiego jest tyle, że z czasem zapominamy o sobie. Oczywiście, na dłuższą metę nie da się tak funkcjonować. Jeśli nie nauczymy się, jak odpoczywać i jak się relaksować, taki styl życia szybko odbije się na naszym zdrowiu. Trzeba przyznać, że ciągła presja i oczekiwania innych względem nas wcale nie pomagają w walce ze stresem oraz w efektywnym wypoczynku. Sami jednak powinniśmy wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na to, aby trochę przystopować i być dobrym dla samego siebie.

Czym jest tak naprawdę odpoczynek?

Nasz grafik jest po brzegi wypełniony różnego rodzaju zadaniami, a gdyby tylko była taka możliwość i doba miała więcej godzin, za pewne poupychalibyśmy w niej jeszcze kilka koniecznych do wykonania czynności. W końcu, przychodzi moment, kiedy mamy chwilę czasu, który moglibyśmy wykorzystać na odpoczynek i relaks- mamy czas tylko dla siebie. Pojawia się pytanie, czy umiemy z niego skorzystać. Jeśli bowiem nie jesteśmy przyzwyczajeni do odpoczywania, łatwo taki czas zmarnować. Na przykład wykonując dodatkowe, domowe czynności, gapiąc się w telewizor, plątając się po domu nie mając co ze sobą zrobić. Raczej trudno nazwać to odpoczynkiem. Dlatego też- jeśli tak jak wiele innych osób nie do końca umiemy odpoczywać- trzeba stworzyć z tego pewien rytuał, który faktycznie pomoże nam naładować akumulatory.

W jaki sposób planować i organizować swój odpoczynek?

Dla swojej lepszej kondycji psychicznej, dobrym pomysłem jest zaplanowanie odpoczynku. Oczywiście, o tym, że potrzebujesz kilku chwil dla siebie w ciągu dnia możesz też poinformować innych domowników. Znacznie lepiej wykonuje się wszelkie zadania jeśli ma się na horyzoncie tę pewność, że nastąpi jakiś finał, nagroda w postaci czasu, który będziemy mogli wykorzystać jak chcemy. Jednocześnie, powinniśmy się postarać, aby czas wypoczynku był czasem luźnym. Nie planujmy więc zbyt wiele na ten moment, mogą to być co najmniej luźne plany odnośnie spaceru czy seansu z książką. Dobrze jest na ten czas ograniczyć zarówno korzystanie z telefonu jak i korzystanie z mediów społecznościowych. Tymczasem, bardzo dobrym pomysłem będzie wyjście na świeże powietrze- szczególnie dla tych osób, które całe dnie spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Obcowanie z naturą i rześkim powietrzem poprawia bowiem naszą kondycję psychiczną.

Pamiętajmy o tym, że dobry odpoczynek pozwala się zresetować, na chwilę oderwać od rzeczywistości, pozwala zebrać myśli i wyciszyć emocje. W czasie wolnym możemy realizować swoje pasje, możemy ćwiczyć- być może sami już wiemy, jakie czynności sprawiają, że czujemy się lepiej. Odpoczynek nigdy nie jest stratą czasu- jest potrzebny każdemu człowiekowi i jeśli ktoś wypomina nam, że pozwalamy sobie na kilka godzin przerwy i z tego tytułu jesteśmy leniwi- nie ma racji i nie warto jest się nim przejmować.