Jaki strój będzie najlepszy do pracy?

  • by
jak się ubrać do pracy

Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób ubieramy się do pracy. W niektórych firmach zostaje nam już odgórnie narzucony sposób komponowania swojego ubioru tak, abyśmy jako reprezentanci firmy mogli wywierać na innych określone wrażenie. Paradoksalnie, czasem konkretnie zdefiniowane reguły bywają bardzo pomocne. Ogólnie można jednak określić, że dress code to zbiór różnego rodzaju zasad, które mówią o tym, w jaki sposób dopasować swój strój do okazji. Taki dekalog dobierania elementów swojej garderoby obecny jest niemalże w każdej kulturze, ale oczywiście nie ma jednego, wspólnego schematu dla wszystkich. Dzięki wprowadzeniu dress code w danym miejscu pracy można zadbać o prezencję pracowników, ujednolicić ich wygląd, a także zwiększyć ich przynależność do firmy. Właściwy strój często jest kojarzony z prestiżem, pozycją społeczną, posiadaną wiedzą oraz doświadczeniem. Po części też istnienie takiego schematu ubierania się niweluje problem z tym, jak się ubrać do pracy. Jeśli więc zaczynamy pracę w nowym miejscu, jedną z pierwszych i ważniejszych rzeczy jest zapoznanie się z tym, jaki dress code obowiązuje w firmie.

Business wear a casual dress code

Casual dress code zazwyczaj oznacza, że powinniśmy zachować pewien estetyczny i elegancki wygląd, ale możemy pozwolić sobie na odrobinę swobody. W tym nurcie na miejscu będzie koszula bez krawata, a nawet koszula z krótkim rękawem. Panowie do bardziej eleganckiej koszuli mogą włożyć spodnie, które nie są od garnituru, tymczasem panie mogą ubrać spódnicę, która nie jest dołem od garsonki. Casual dress code jest więc stylem biurowym, który pozostawia nam spore pole do manewru, nie ma tutaj sztywnych reguł i nie wszystko zawsze musi być zapięte na ostatni guzik. Warto jednak zadbać, aby był to strój schludny, który nie będzie wyzywający, a raczej będzie po prostu wygodny.

Inaczej jest w przypadku stroju business wear. Tutaj musimy trzymać się już znacznie bardziej restrykcyjnych reguł, gdyż jest to strój typowo formalny, gdzie nie ma miejsca na żadne odstępstwa. W przypadku mężczyzn będzie to elegancki garnitur z koszulą oraz krawatem, a także eleganckimi, klasycznymi, skórzanymi butami. Koszula musi być z długim rękawem nawet jeśli na dworze panują tropikalne temperatury. W przypadku kobiet musi to być spódnica lub sukienka za kolano, ewentualnie eleganckie spodnie z kantem. Górę może stanowić biała koszula z bielizną w kolorze beżowym, która nie będzie się odcinać pod koszulą. Uzupełnieniem całości może być żakiet lub marynarka. Dobrze, aby buty posiadały chociaż minimalny obcas. Oczywiście, muszą to być buty eleganckie. Biżuteria przy takiej stylizacji powinna być stonowana i minimalistyczna, nie rzucająca się w oczy. Bardzo ważne jest, aby strój nie pokazywał zbyt wiele. Wszystko musi wyglądać schludnie i nie może odwracać uwagi od innych, istotnych w pracy zagadnień. Całość musi być oczywiście wyprasowana, gdyż ogromnym nietaktem jest pokazać się w czymś pogniecionym lub poplamionym.